top of page

"Divanyolu" Turu

15 Mayıs Pazartesi, 2023

Tur Detayları

Divanyolu Caddesi, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde şehrin kalbine yani sarayların ve en önemli idari yapıların bulunduğu merkezine giden can damarıydı.. Aynı zamanda kentin en önemli tören caddesiydi ve her iki imparatorluk da onu sayısız anıtsal yapı ile süslemişti.. Bugün Bizans döneminden birkaç yapı ve Osmanlı döneminin önemli bir kısmı hala ayakta durmaktadır ve biz de bu turda bir zaman makinesine binip Divanyolu'ndan Laleli'ye uzanan bu eksen etrafındaki anıtları yürüyerek keşfe çıkacağız.. 

Neler yok ki? Sarnıçlar, sütunlar, camiler, medreseler, hamamlar, hanlar, okullar, çarşılar, padişah ve sadrazam türbeleri, yangın kuleleri.. Şehrin en eski padişah camisi, en büyük tek yapı medresesi, en eski sarnıcı, ilk barok camisi, en büyük çarşısı, adında "lise" ibaresini kullanan ilk lisesi, ilk beton apartmanları.. Sokaklara isimleri verilmiş İstanbul aşığı Fransız şair ve yazarları, Osmanlı'nın en önemli devlet adamları, Köprülüler, Mustafa Reşit Paşalar, Fuat Paşalar, Koca Ragıp Paşalar.. Şehrin dört bir köşesinde izini bırakmış mimarlar, Sinanlar, Hayreddinler, Vallauryler.. Bir de iflas etmiş Osmanlı yerine vergilerin toplanıp biriktirildiği "Düyun-u Umumiye" yani Genel Borçlar binası.. Bir de kölelerin, cariyelerin alınıp satıldığı bir esir pazarı.. Bir de asiler, Patrona Haliller, Şeyh Bedrettinler.. Ve tabi ki Çemberlitaş Sütunu'nun altında kim bilir hangi Kutsal Emanetler? 

Tüm bu anıtları ve eşsiz hikayelerini birlikte keşfetmeye bekleriz efendim..

 

Bu turumuz için buluşma yerimiz, 15 Mayıs Pazartesi sabahı 10:00'da Ayasofya Meydanı'nda, Hürrem Sultan Hamamı'nın tam karşısında bulunan Sebil Kafeterya.. Sabah kahvesi eşliğinde Divanyolu Caddesi'nin genel bir tarihini ve önemini dinledikten sonra yürüyüş turumuza başlıyoruz..

Sabah ilk göreceğimiz yerler: Milyon Taşı, Cevri Kalfa Sıbyan Mektebi, Firuz Ağa Camii, Sağlık Müzesi, Türk Ocağı, II. Mahmut Türbesi ve Haziresi, Keçecizade Fuat Paşa Camii ve Türbesi, Klodfarer Caddesi, Şerefiye Sarnıcı, Piyer Loti Caddesi, Eski Eminönü Belediye binası, Köprülü Mehmet Paşa Külliyesi, Basın Müzesi, Çemberlitaş Hamamı, Çemberlitaş (Konstantin) Sütunu, Elçiler Hanı, Esir Pazarı, Vezir Han ve Çuhacı Han..

 

Bir saatlik yemek molamızdan sonra Nuruosmaniye Camii'nin tüm detaylarını keşfedip şu yerleri görüyoruz: Mahmut Paşa Türbesi, İstanbul Erkek Lisesi (Düyun-u Umumiye Binası), İttihat ve Terakki Merkez Binası, Rüstem Paşa Medresesi, İran Konsolosluğu, Cağaloğlu Hamamı, Bab-ı Ali Caddesi, Mahmut Nedim Paşa Türbesi, Nuruosmaniye Caddesi, Atik Ali Paşa Camii, Piyer Loti'nin Evi, Mimar Hayreddin Camii, Sinan Paşa Külliyesi, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Medresesi, Yol Geçen Hanı, Sahaflar Çarşısı, Çınaraltı, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Beyazıt Yangın Kulesi, II. Beyazıt Camii, Beyazıt Meydanı, Seraskerlik Binası (İstanbul Üniversitesi), Küllük ve Marmara Kıraathanesi, Beyazıt Hamamı (Patrona Halil Hamamı)..

Bu arada kısa bir çay/kahve/dinlenme molası veriyoruz..

 

Kısa molamızın ardından turumuzun son kısmını yapıyoruz ve şu yerleri görüyoruz:: Simkeşhane, Seyit Hasan Paşa Hanı, Teodosius Sütunu kalıntıları, Koska Mahallesi, İÜ Fen ve Edebiyat Fakülteleri, Koca Ragıp Paşa Külliyesi, Laleli Camii Külliyesi ve Tayyare (Harikzedeler) Apt..

Turumuzu 17:30 civarı metro ve tramvay duraklarına çok yakın olan Laleli Camii'nde bitirip bir başka keyifli turumuzda buluşmak üzere ayrılıyoruz..

Fiyat
Kişi başı tam: 400 TL

 

23 yaş ve altı öğrenci: 250 TL

 

11 yaş ve altı çocuklar: Ücretsiz


Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 

Hakan Gürger tarafından, belirtilen programdaki rehberlik hizmeti

 

Dini yapılardaki bağışlar

 

Ses ve dinleme sistemi

 

KDV

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 

Şerefiye Sarnıcı giriş ücreti
(Müze Kart geçerli değil, tam: 75 TL, öğrenci-öğretmen: 30 TL, 65 yaş üstü: ücretsiz)

 

Öğle yemeği
 

Kişisel harcamalar

 

Notlar

 

Turumuz için sabah 10:00'da Ayasofya Meydanı'nda, Hürrem Sultan Hamamı'nın tam karşısında bulunan Sebil Kafeterya'da buluşuyoruz..

Turumuzu saat 17:30 civarı Laleli Camii'nde bitiriyoruz..

Buluşma yerimiz olan Sebil Kafeterya'da, tur hakkındaki genel bilgileri dinlerken, dilerseniz çay-kahve içip tost gibi yiyecekler yiyebilirsiniz..

Göreceğimiz yerlerin bir kısmını dışarıdan, bir kısmını da içeri girerek ziyaret edeceğiz.. Kimisi için de, artık yerinde olmadığı için, "bir zamanlar buradaymış" diyeceğiz..

 

Restorasyonda olan kimi yapıların da haliyle içine giremeyeceğiz..

 

Şerefiye Sarnıcı'ndaki iki gösteriyi de izleyeceğiz..

Katılımcı sayısı en fazla 60'tır.. Bu sayı +2, 3 olabilir..
 

Minimum katılımcı sayısı 10'dur.. Tur, minimum katılımcı sayısına ulaşılamadığı için yapılmazsa, kayıt yaptıran kişiler turdan önceki akşam saat 20:00'de turun iptali hakkında bilgilendirilir..
 

Olağanüstü ve mücbir sebeplerden dolayı tur iptal edilebilir, bu durum önceden bilgilendirilir..
 

Bu bir yürüyüş turu olduğu için aracımız yoktur.. Başlangıç yeri buluşma noktamızdır ve oraya tüm misafirlerimiz kendi imkanlarıyla gelmektedirler..
 

Bu tur sırasında her yerde fotoğraf çekilebilir..

 

Dezenfekte edilmiş ses sistemi ve kulaklık verilecektir.. Dilerseniz kendi kulaklığınızı da kullanabilirsiniz..

Bu bir yürüyüş turu olduğu için mevsim koşullarına göre ayakkabı ve kıyafet seçmekte fayda vardır..

 

Programımızda en az bir cami ziyareti vardır.. Kadın misafirlerimizin yanlarında bir başörtüsü getirmeleri rica edilir..

 

Camilerde çıkardığınız ayakkabıları taşımak için yanınızda poşet getirebilirsiniz..

Öğle yemeği için bir saat serbest zaman verilecektir..

 

Yemek molası dışında bir kere kısa çay/kahve/dinlenme molası verilecektir..
 

Çocuklu aileler bu tura rahatlıkla çocuklarıyla katılabilirler.. 11 yaş ve altındaki çocuklar ücretsizdir..

Turumuzun genel güzergahı düzayak yürüyüş şeklinde olsa da, bazı kısımlarda merdiven çıkışları ve çok hafif yokuş yukarı yürüyüş de bulunmaktadır..

Rezervasyon yapmak için lütfen Hakan Gürger'i arayınız veya mesaj gönderiniz: 0532 215 4496


Ödemeyi tur sırasında nakit olarak yapabilirsiniz.. Fatura, ertesi gün adresinize gönderilir..

Turlarımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.. :)

 

Sebil Kafeterya'ya Ulaşım

 

Sebil Kafeterya, Ayasofya Meydanı'nda, Ayasofya Türbelerinin hemen önünde ve Hürrem Sultan Hamamı'nın tam karşısındadır..

 

Buraya Sultanahmet tramvay durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz..

 

Anadolu yakasından vapur veya motor ile Eminönü'ne gelip oradan tramvaya binebilirsiniz.. 

 

Anadolu yakasından Marmaray ile Sirkeci'ye gelip oradan tramvaya binebilirsiniz..

 

Kendi aracınızla gelirseniz Sultanahmet Camii'nin hemen yanındaki otoparklardan birinde aracınızı park edebilirsiniz..

bottom of page