top of page

"Büyükada" Turu

25 Mayıs Perşembe, 2023

Tur Detayları

İstanbul'a sadece birkaç deniz mili kadar yakın olmasına rağmen sanki başka bir coğrafyaya aitmiş gibi hissettirir Büyükada.. Her bir köşesinde Doğa'nın en cömert hali, tarihin ve kültürün en zengin haliyle birleşir ve ortaya benzersiz bir seyir zevki çıkar..

Yüzyıllar boyunca şehrin yöneticilerinin bazen hapsedildği, bazen dinlendiği; zenginlerin en ihtişamlı köşkü yaptırmak için birbirleriyle yarıştığı; sabırlı balıkçıların sakin koylarında oltalarını salladığı; ressamların, şairlerin ve yazarların ilham peşinde koştuğu, dost meclisini özleyenlerin bitmeyen sofralar kurduğu yerdir Büyükada.. Ona yerlileri, sadece Ada der, yani bir zamanlar İstanbul'un adının sadece Şehir olması gibi.. Dünyadaki bütün adaların bir ismi vardır elbet ama yerlisi için yeryüzündeki Ada burasıdır ve Ada en uzak diyardan gelen yabancıyı bile hemen kollarına alır..   

Bu turumuzda Büyükada'nın benzersiz doğasını; Kızılçam Ormanlarını, begonvillerini, güllerini, mimozalarını, zakkumlarını ve yüzlerce yıllık kültür birikimi ürünü olan eşsiz tarihi köşklerini ve ibadethanelerini keşfe çıkıyoruz.. Turumuz sırasında bize martılar, kargalar, kediler ve köpekler de eşlik ediyor ve Doğa'nın tüm güzelliklerini içimize çekip evimize dönüyoruz..

Bekleriz efendim.. :)

 

Bu turumuz için buluşma yerimiz, 25 Mayıs Perşembe sabahı 10:00'da Splendid Hotel'in karşısında bulunan Kahve Dünyası.. Kahvaltı veya sabah kahvesi eşliğinde Ada'nın genel tarihi ve kültürel önemini dinledikten sonra yürüyüş turumuza başlıyoruz..

Turumuz sırasında ilk önce Ada'nın İskele etrafındaki tarihi yerlerini ve çarşısını geziyoruz..

Daha sonra Hesed Le Avram Sinagogu'nu, San Pacifico Latin Katolik Kilisesi'ni ve Aya Dimitri Kilisesi'ni görüp merkezde bir saat yemek/dinlenme molası veriyoruz..

 

Yemek molamızdan sonra, 23 Nisan, Çankaya ve Nizam Caddelerindeki nefis köşkler arasında yürüyüş yapıp bu köşkleri yaptıranların hikayelerini dinlerken Kadıyoran Yokuşu üzerinden Büyükada'nın en yüksek ikinci tepesi olan İsa Tepesi'ne doğru yürüyüşe geçiyoruz.. Kadıyoran Yokuşu üzerinde bulunan, bahçeleri çiçeklerle süslü tarihi köşkleri görüp İsa Tepesi'ne ve tepede bulunan Hristos Manastırı'na varıyoruz.. Bu yol üzerinde birkaç kez durup kısa molalar vermeyi ihmal etmiyoruz.. Hristos Manastırı'na dışarıdan bir göz atıyoruz.. Bundan sonra Ada'nın harika Kızılçam Ormanları başlıyor ve bir süre turumuz orman içinde doğa yürüyüşü şeklini alıyor.. Bu ormanın tam içinde, bir zamanlar dünyanın en büyük ve ihtişamlı ahşap binalarından birisi olan Rum Yetimhanesi'ni görüp ilginç hikayesini keşfediyoruz..

 

Yetimhane'den sonra Ada'nın en yüksek iki tepesi arasında kalan ve Lunapark denen meydana geliyoruz ve buradaki kafede bir dinlenme molası veriyoruz.. 

 

Moladan sonra, turumuzun son kısmında Yılmaz Türk ve Malul Gazi Caddelerinden yürüyüp Ada'nın en kuzey noktasına yani yerleşim merkezine geri dönüyoruz.. Bu yol üzerinde de, birbirinden güzel ve farklı mimari üsluplarla yapılmış sayısız tarihi köşk görüyor ve bazılarının benzersiz hikayelerini dinliyoruz..

 

Başladığımız yere çok yakın, Ada'nın ulaşım merkezi olan Tarihi İskele'nin önünde, 18:00'de turumuzu sona erdirip bir başka keyifli turda buluşmak üzere vedalaşıyoruz..

Fiyat
Kişi başı tam: 400 TL

23 yaş ve altı öğrenci: 250 TL

 

11 yaş ve altı çocuklar: Ücretsiz


Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 

Hakan Gürger tarafından, belirtilen programdaki rehberlik hizmeti

 

Dini yapılardaki bağışlar

 

Ses ve dinleme sistemi

 

KDV

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 

Öğle yemeği
 

Kişisel harcamalar

 

Notlar

 

Turumuz için sabah 10:00'da Büyükada'da Splendid Hotel'in karşısında bulunan Kahve Dünyası'nda buluşuyoruz..

 

Turumuzu 18:00'de merkezde, iskelelerin önünde bitiriyoruz..

Buluşma yerimiz olan Kahve Dünyası'nda, tur hakkındaki genel bilgileri dinlerken, dilerseniz kahvaltı yapıp kahve içebilirsiniz....

 

Göreceğimiz yerlerin bir kısmını dışarıdan, bir kısmını da içeri girerek ziyaret edeceğiz.. Kimisi için de, artık yerinde olmadığı için, "bir zamanlar buradaymış" diyeceğiz..

 

Restorasyonda olan kimi yapıların da haliyle içine giremeyeceğiz..
 

Katılımcı sayısı en fazla 60'tır.. Bu sayı +2, 3 olabilir..
 

Minimum katılımcı sayısı 10'dur.. Tur, minimum katılımcı sayısına ulaşılamadığı için yapılmazsa, kayıt yaptıran kişiler turdan önceki akşam saat 20:00'de turun iptali hakkında bilgilendirilir..
 

Olağanüstü ve mücbir sebeplerden dolayı tur iptal edilebilir, bu durum önceden bilgilendirilir..
 

Bu bir yürüyüş turu olduğu için aracımız yoktur.. Başlangıç yeri buluşma noktamızdır ve oraya tüm misafirlerimiz kendi imkanlarıyla gelmektedirler..
 

Bu tur sırasında her yerde fotoğraf çekilebilir..

Bu bir yürüyüş turu olduğu için mevsim koşullarına göre ayakkabı ve kıyafet seçmekte fayda vardır..

 

Dezenfekte edilmiş ses sistemi ve kulaklık verilecektir.. Dilerseniz kendi kulaklığınızı da kullanabilirsiniz..
 

Öğle yemeği için bir saat serbest zaman verilecektir..

 

Yemek molası dışında bir kere kısa çay/kahve/dinlenme molası verilecektir..
 

Çocuklu aileler bu tura rahatlıkla çocuklarıyla katılabilirler.. 11 yaş ve altındaki çocuklar ücretsizdir..

Bu turumuzun genel güzergahında yokuş iniş ve çıkışları vardır.. Özellikle İsa Tepesi'ne çıkan Kadıyoran Yokuşu dik ve uzun bir yokuştur, bu yokuşu kısa molalar vererek çıkacağız..

İsa Tepesi'ne çıkarken yanınızda su bulundurmanızı öneririz..

Rezervasyon yapmak için lütfen Hakan Gürger'i arayınız veya mesaj gönderiniz: 0532 215 4496


Ödemeyi tur sırasında nakit olarak yapabilirsiniz.. Fatura, ertesi gün adresinize gönderilir..

Turlarımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.. :)

 

Büyükada'ya Ulaşım

 

Büyükada'ya şehir hatları vapurları, deniz otobüsleri, Mavi Marmara, Turyol, Prens Tur gibi özel şirketlerin motorlarıyla ulaşabilirsiniz..

 

Beşiktaş, Kabataş, Bostancı ve Kadıköy'den şehir hatları vapurları ile gelebilirsiniz..

 

Her güzergah için güncel sefer saatlerini kontrol ediniz:

Şehir hatları vapurları: https://www.sehirhatlari.istanbul/  

 

İDO: https://www.ido.com.tr/ 

Mavi Marmara: https://www.mavimarmara.net/

Turyol: https://www.turyol.com/ 


Prens Tur: https://www.prenstur.net/

bottom of page