top of page

"Zeyrek, Fatih" Turu

16 Mayıs Salı, 2023

Tur Detayları

Hakan Gürger, bu turumuzda İstanbul'un dördüncü ve beşinci tepelerine yayılmış, kadim semtlerini gezdiriyor ve bölgenin benzersiz padişah, sadrazam ve şeyhülislam külliyelerini, kiliselerini, çarşılarını, hamamlarını, sarnıçlarını, mekteplerini, anıtlarını ve sokaklarını anlatıyor..

Bekleriz efendim..

 

Turumuz için 16 Mayıs Salı sabahı saat 10:00'da Molla Zeyrek Camii'nin hemen yanındaki Fatih Belediyesi Kafeterya'da buluşuyoruz.. Burada tur hakkında genel bilgi alıp gezeceğimiz semtlerin kısa bir tarihçesini dinledikten sonra yürüyüşümüze başlıyoruz..

Sabah ilk göreceğimiz yerler: Molla Zeyrek Camii (Pantoucrator Kilisesi), Zeyrek mahallesi, Haydar Sk, Haydar Hamamı, Haydar Paşa Medresesi, Eski İmaret Camii (Pantepoptes Kilisesi), Zeyrek Sarnıcı, Zeyrek Yokuşu, Zenbilli Ali Efendi Türbesi ve Sıbyan Mektebi, SGK Binaları, Çinili Hamam, Kadınlar Pazarı, Gazanfer Ağa Medresesi.. 

13:00-13:30 civarı Kadınlar Pazarı'nda yemek molası veriyoruz..

 

Bir saatlik yemek molası için verilen serbest zamandan sonra turumuza bıraktığımız yerden devam ediyor ve şu yerleri görüyoruz: Bozdoğan (Valens) Su Kemeri, Fatih İtfaiyesi, Eski Fatih Belediyesi, Tayyare Şehitleri Anıtı, Büyük Karaman Caddesi, At Pazarı, Fatih Camii ve Külliyesi, Malta Çarşısı, Şekerci Han, Eski Darüşşafaka Binası, Sultan Sarnıcı, Aspar Sarnıcı, Yavuz Sultan Selim Camii ve Külliyesi..

 

Yavuz Sultan Selim Camii'nin Haliç manzaralı terasında kısa bir dinlenme molasının ardından turumuzun son kısmını yapıyoruz ve şu yerleri görüyoruz: İsmail Ağa Külliyesi, Aya Yorgi Potira Kilisesi, Fatih Kız Lisesi, Kumrulu Mescit, Nişancı Mehmet Paşa Camii, Ahmet Rasim Lisesi, Atik Ali Paşa Camii..
 

Turumuzu 17:30 civarı Fatih Fevzi Paşa Caddesi üzerindeki Atik Ali Paşa Camii'nin önünde bitirip bir başka keyifli turumuzda buluşmak üzere ayrılıyoruz..

Fiyat
Kişi başı tam: 400 TL

23 yaş ve altı öğrenci: 250 TL

 

11 yaş ve altı çocuklar: Ücretsiz


Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 

Hakan Gürger tarafından, belirtilen programdaki rehberlik hizmeti

 

Dini yapılardaki bağışlar

 

Ses ve dinleme sistemi

 

KDV

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 

Öğle yemeği
 

Kişisel harcamalar

 

Notlar

 

Turumuz için sabah 10:00'da Molla Zeyrek Camii'nin hemen yanındaki Fatih Belediyesi Kafeterya'da buluşuyoruz..
 

Turumuzu yaklaşık 17:30'de Fevzi Paşa Caddesi'ndeki Fatih Atik Ali Paşa Camii'nin önünde bitiriyoruz..

Buluşma yerimiz olan Fatih Belediyesi Kafeterya'da, tur hakkındaki genel bilgileri dinlerken, dilerseniz çay-kahve içip tost gibi yiyecekler yiyebilirsiniz..

 

Göreceğimiz yerlerin bir kısmını dışarıdan, bir kısmını da içeri girerek ziyaret edeceğiz.. Kimisi için de, artık yerinde olmadığı için, "bir zamanlar buradaymış" diyeceğiz..

 

Restorasyonda olan kimi yapıların da haliyle içine giremeyeceğiz..
 

Katılımcı sayısı en fazla 60'tır.. Bu sayı +2, 3 olabilir..
 

Minimum katılımcı sayısı 10'dur.. Tur, minimum katılımcı sayısına ulaşılamadığı için yapılmazsa, kayıt yaptıran kişiler turdan önceki akşam saat 20:00'de turun iptali hakkında bilgilendirilir..
 

Olağanüstü ve mücbir sebeplerden dolayı tur iptal edilebilir, bu durum önceden bilgilendirilir..
 

Bu bir yürüyüş turu olduğu için aracımız yoktur.. Başlangıç yeri buluşma noktamızdır ve oraya tüm misafirlerimiz kendi imkanlarıyla gelmektedirler..
 

Bu tur sırasında her yerde fotoğraf çekilebilir..

Bu bir yürüyüş turu olduğu için mevsim koşullarına göre ayakkabı ve kıyafet seçmekte fayda vardır..

 

Programımızda en az bir cami ziyareti vardır.. Kadın misafirlerimizin yanlarında bir başörtüsü getirmeleri rica edilir..

 

Camilerde çıkardığınız ayakkabıları taşımak için yanınızda poşet getirebilirsiniz..

 

Dezenfekte edilmiş ses sistemi ve kulaklık verilecektir.. Dilerseniz kendi kulaklığınızı da kullanabilirsiniz..
 

Öğle yemeği için bir saat serbest zaman verilecektir..

 

Yemek molası dışında iki kere kısa çay/kahve/dinlenme molası verilecektir..
 

Çocuklu aileler bu tura rahatlıkla çocuklarıyla katılabilirler.. 11 yaş ve altındaki çocuklar ücretsizdir..

Turumuzun genel güzergahı düz ve yokuş aşağı yürüyüş şeklinde olsa da, bazı kısımlarda merdiven çıkışları ve hafif yokuş yukarı yürüyüş de bulunmaktadır..

Rezervasyon yapmak için lütfen Hakan Gürger'i arayınız veya mesaj gönderiniz: 0532 215 4496


Ödemeyi tur sırasında nakit olarak yapabilirsiniz.. Fatura, ertesi gün adresinize gönderilir..

Turlarımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.. :)

 

Molla Zeyrek Camii'ne Ulaşım

 

Molla Zeyrek Camii, Zeyrek Camii veya Zeyrek Kilise Camii olarak da bilinmektedir..

Molla Zeyrek Camii, Taksim'den Aksaray yönüne doğru giderken, Unkapanı Köprüsü'nü geçtikten sonraki ilk otobüs durağının (Unkapanı) üst tarafında yer almaktadır..

 

Molla Zeyrek Camii, Unkapanı Atatürk Bulvarı üzerinde bir tepe üzerinde bulunmaktadır, tam karşısında, Atatürk Bulvarı'nın diğer tarafında İMÇ yer alır..

Buraya Eminönü'nden Aksaray yönüne giden herhangi bir otobüse binerek ve Unkapanı otobüs durağında inerek ulaşabilirsiniz..

Eminönü, Sirkeci, Karaköy tarafından taksiyle 8-10 dk'da ulaşabilirsiniz..

Vezneciler metro durağından taksiyle 6-8 dk'da ulaşabilirsiniz..

Vezneciler metro durağından yürüyerek 20-25 dk'da ulaşabilirsiniz..

Kendi aracınızla gelirseniz Molla Zeyrek Camii'nin civarındaki otoparklardan birinde, örneğin Mehmet Emin Tokadi Vakfı'nın otoparkında aracınızı park edebilirsiniz.. Turun bitiş yeri olan Atik Ali Paşa Camii, buluşma yerine 25-30 dk yürüyüş mesafesindedir..

bottom of page