top of page

"Beyoğlu - Pera" Turu

20 Mayıs Cumartesi, 2023

Tur Detayları

İstanbul'un Avrupası'dır Pera ya da bugünkü adıyla Beyoğlu.. Avrupalı ülkelerin inşa ettirdiği ve zamanında saray olarak adlandırılan ihtişamlı elçilik binalarının etrafında yapılan binbir çeşit mimari üsluptaki kiliselerin, okulların, apartmanların, tiyatroların, sinemaların, hotellerin, kafelerin, barların, lokantaların, kumarhanelerin, fotoğrafçıların, şapkacıların, kumaşçıların semtidir.. Şehrin birçok yenilikle tanıştığı yerdir.. Osmanlıdır, Türktür, Müslümandır, Rumdur, Ermendir, Yahudidir, Levantendir, İtalyandır, Fransızdır, İngilizdir, Cenevizlidir, Venediklidir, Hollandalıdır, İsveçlidir, Rustur.. Bir zamanlar dünyanın en kozmopolit yani en çokkültürlü yeridir..

Ve buraya damgasını vurmuş Vallaury, Mongheri, Fossati, Semprini, Barborini, Leoni, Yenidunya gibi büyük mimarların semtidir.. Neoklasiktir, neogotiktir, neorönesanstır, art nouveaudur.. 

Abidin Dino'dur, Aliye Berger'dir, Yahya Kemal'dir, Tanpınar'dır, Sait Faik'tir, Atilla İlhan'dır, Ara Güler'dir.. Ve elbette Türk Sineması'nın neredeyse bütün kraliçeleri ve jönleridir..

Biz bu turumuzda tam anlamıyla bir zaman yolculuğu yapıyoruz.. 1580'lere, 1750'lere ve hepsinden daha fazla 1870'lerle 1930'lar arasına gidiyoruz.. En sonunda da 1950'lerde ve 1960'larda geziniyoruz ve turun tamamında Pera'nın Pera, Beyoğlu'nun da Beyoğlu olduğu zamanların hikayelerini keşfediyoruz..

Bekleriz efendim.. :)

 

Turumuz için 20 Mayıs Cumartesi sabahı 10:00'da Galata Kulesi'nin hemen aşağısındaki Ceneviz Kafe'de buluşuyoruz ve yaklaşık olarak 18:00'da Taksim Meydanı'nda turumuzu bitiriyoruz..

Turumuz sırasında ilk önce Galata Kulesi'nden Tünel'e doğru Galip Dede Caddesi boyunca yürüyoruz ve Bereketzade Çeşmesi, Müeyyetzade Camii, Teutonia Binası, Şahkulu Camii'ni ve birkaç eski pul dükkanını görüp Galata Mevlevihanesi'ni ziyaret ediyoruz..

Galata Mevlevihanesi'nden sonra Tünel Meydanı'na varıyoruz ve dünyanın en eski metrolarından biri olan Karaköy-Tünel hattının yapılış hikayesini öğrenip kısa bir çay/kahve molası veriyoruz..

 

Çay/kahve molamızdan sonra Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Meydanı'na kadar yolun sağ tarafındaki binaların ve sokakların hikayelerini öğreniyoruz.. Burada göreceğimiz ve hikayelerini dinleyeceğimiz yerler: İsveç Elçiliği, Şahkulu Bostan Sokak, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Alman Lisesi, Botter Apartmanı, Testa Apartmanı, Hıdivyal Palas, Kumbaracı Yokuşu, Lebon Pastanesi, Rus Elçiliği, Santa Maria Draperis Kilisesi, Hollanda Elçiliği, Postacılar Sokak, Union Kilisesi, St. Louis Şapeli, Glavani Apartmanı, İspanyol Şapeli, Venedik Sarayı, Beyoğlu Anadolu Lisesi, Nuruziya Sokak, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası, Fransız Sarayı, Yeni Çarşı Caddesi, Eski Çiçekçi Sokak, Mısır Aprtmanı, Galatasaray Lisesi.. 

San Antuan Kilisesi'ni de ziyaret ettikten sonra bir saatlik yemek molası veriyoruz..

 

Yemek molasının ardından Galatasaray Meydanı'ndan Tünel Meydanı'na kadar olan binaları ve sokakları keşfediyoruz.. Bu kısımda göreceğimiz yerler: Aznavur Pasajı, Hazzopulo Pasajı, Panayia Isodion Kilisesi, Emir Nevruz Sokak, Rejans, Elhamra Hanı, Kallavi Sokak, Odakule, İtalyan İşçi Derneği, Suriye Pasajı, Şark Pasajı, Markiz Pastanesi, Balyoz Sokak, Narmanlı Han, Asmalı Mescit Sokak.. 

 

Asmalı Mescit'in etrafındaki birkaç dar sokağı gezdikten sonra General Yazgan Sokak'tan Meşrutiyet Caddesi'ne doğru inip bu caddede bulunan eşsiz yapıları keşfediyoruz.. Bunlar 6. Daire, Palazzo Corpi (ABD Elçiliği, bugün Soho House), Palazzo Donizetti, Pera Palas, Bristol Hoteli (Pera Müzesi), Grand Hotel de Londres ve Pera House (İngiliz Sarayı)..

Yine kısa bir çay/kahve/dinlenme molası veriyoruz..

 

Molamızın ardından turumuzun son kısmında Galatasaray Meydanı'ndan Taksim Meydanı'na kadar olan bölümü keşfediyoruz.. Burada göreceğimiz yerler: Balık Pazarı, Çiçek Pasajı, Galatasaray Postanesi, Tokatlıyan Hoteli, Zoğrafyon Rum Lisesi, Dernek Sokak, Cercle d'Orient (Anadolu Kulübü), Yeşilçam Sokağı, Atıf Yılmaz Sokağı, Ayhan Işık Sokağı, Sadri Alışık Sokağı, Rumeli Pasajı, Parmakkapı Sokak, Afrika Han, Naum Paşa Konağı, Fransız Konsolosluğu, Taksim Maksemi, Dingo'nun Ahırı..

Böylece Taksim Meydanı'na ulaşıyoruz ve saat 18:00 civarı burada turumuzu sonlandırıyoruz..

Fiyat
Kişi başı tam: 400 TL

 

23 yaş ve altı öğrenci: 250 TL

 

11 yaş ve altı çocuklar: Ücretsiz


Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 

Hakan Gürger tarafından, belirtilen programdaki rehberlik hizmeti

 

Dini yapılardaki bağışlar

 

Ses ve dinleme sistemi

 

KDV

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 

Galata Mevlevihanesi giriş ücreti:

(Müze Kart geçerli, tam: 50 TL, 18 yaş altı, öğretmenler ve 65 yaş üstü: ücretsiz)

 

Öğle yemeği
 

Kişisel harcamalar

 

Notlar

 

Turumuz için sabah 10:00'da Galata Kulesi'nin hemen aşağısındaki Ceneviz Kafe'de buluşuyoruz ve yaklaşık olarak 18:00'de Taksim Meydanı'nda turumuzu bitiriyoruz..

Ceneviz Kafe'de yalnızca içecek hizmeti olup yiyecek bulunmamaktadır.. Dilerseniz, başka bir yerden kahvaltılık alıp burada yiyebilirsiniz..

Göreceğimiz yerlerin bir kısmını dışarıdan, bir kısmını da içeri girerek ziyaret edeceğiz.. Kimisi için de, artık yerinde olmadığı için, "bir zamanlar buradaymış" diyeceğiz..

 

Restorasyonda olan kimi yapıların da haliyle içine giremeyeceğiz..

Katılımcı sayısı en fazla 60'tır.. Bu sayı +2, 3 olabilir..
 

Minimum katılımcı sayısı 10'dur.. Tur, minimum katılımcı sayısına ulaşılamadığı için yapılmazsa, kayıt yaptıran kişiler turdan önceki akşam saat 20:00'de turun iptali hakkında bilgilendirilir..
 

Olağanüstü ve mücbir sebeplerden dolayı tur iptal edilebilir, bu durum önceden bilgilendirilir..
 

Bu bir yürüyüş turu olduğu için aracımız yoktur.. Başlangıç yeri buluşma noktamızdır ve oraya tüm misafirlerimiz kendi imkanlarıyla gelmektedirler..
 

Bu tur sırasında her yerde fotoğraf çekilebilir..

 

Dezenfekte edilmiş ses sistemi ve kulaklık verilecektir.. Dilerseniz kendi kulaklığınızı da kullanabilirsiniz..

Bu bir yürüyüş turu olduğu için mevsim koşullarına göre ayakkabı ve kıyafet seçmekte fayda vardır..

 

Öğle yemeği için bir saat serbest zaman verilecektir..

 

Yemek molası dışında iki kere kısa çay/kahve/dinlenme molası verilecektir..
 

Çocuklu aileler bu tura rahatlıkla çocuklarıyla katılabilirler.. 11 yaş ve altındaki çocuklar ücretsizdir..

Turumuzun genel güzergahı düz ve yokuş aşağı yürüyüş şeklinde olsa da, bazı kısımlarda yokuş yukarı yürüyüş de bulunmaktadır..

Rezervasyon yapmak için lütfen Hakan Gürger'i arayınız veya mesaj gönderiniz: 0532 215 4496


Ödemeyi tur sırasında nakit olarak yapabilirsiniz.. Fatura, ertesi gün adresinize gönderilir..

Turlarımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.. :)

 

Ceneviz Kafe'ye Ulaşım

 

Ceneviz Kafe, Kuledibi'nde Galata Kulesi'nin hemen aşağısında yer almaktadır..

 

Buraya Karaköy tarafından füniküler ile Tünel'e gelip 5 dk aşağı doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz..

 

Metro ile gelip Şişhane durağında indikten sonra Şişhane veya İstiklal Caddesi çıkışlarını kullanıp oradan 5 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz..

 

Anadolu yakasından vapur veya motor ile Karaköy'e geçip oradan füniküler ile Tünel'e gelip 5 dk aşağı doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz..
 

Anadolu yakasından Marmaray ile Sirkeci'ye geçip oradan tramvaya binip Karaköy'e ulaştıktan sonra füniküler ile Tünel'e gelip 5 dk aşağı doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz..

 

Karaköy'den yokuş yukarı 10-12 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz..

 

Şişhane otobüs durağında inip 5 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz..

 

Kendi aracınızla gelecekseniz Şişhane Meydanı'ndaki büyük, çok katlı otoparkları kullanabilirsiniz..

bottom of page