top of page

"Sultanahmet'te Bizans Hazineleri" Turu

13 Nisan Perşembe, 2023

Tur Detayları

1100 seneden daha fazla bir süre boyunca Roma İmparatorluğu'na başkentlik yapar İstanbul, yani o zamanki adıyla Konstantinopolis.. Ortaçağ boyunca lakabı "tüm şehirlerin kraliçesidir", dünyanın en büyük ve ihtişamlı şehirlerinden birisidir.. Burası dünyanın en büyük kilisesinin, en muazzam sarnıçlarının ve eşsiz süslemeleriyle saray komplekslerinin şehridir.. Burası tüm halkın özellikle at yarışı seyretmek, bazen de sevmedikleri imparatora karşı isyan çıkarmak için biraraya geldiği Hipodrom'un bulunduğu, dev mermer sütunlarıyla, altın ve gümüş işlemeli heykelleriyle ve kemerli anıtsal yapılarıyla eşi benzeri olmayan bir şehirdir.. Byzas'ın Körler Ülkesi'nin karşısında M.Ö. 700'lerde Byzantion'u kurduğu yerde kurulmuştur ve günümüze kadar insanlık tarihini şekillendiren en önemli kentlerden birisi olmuştur..

Biz bu turda, Sultanahmet'teki Bizans Hazineleri eşliğinde İstanbul'un 330-1453 yılları arasındaki tarihinin derinliklerine doğru masalsı bir yolculuğa çıkıyoruz..

 

Turumuz için 13 Nisan Perşembe sabahı saat 10:00'da Ayasofya Meydanı'nda, Hürrem Sultan Hamamı'nın tam karşısında bulunan Sebil Kafeterya'da buluşuyoruz ve burada gezeceğimiz bölgenin en önemli tarihsel detaylarını hatırlıyoruz.. 

Daha sonrasında ilk yer olarak, dünyanın en büyük kilisesi olarak 916 yıl boyunca Hristiyanlık Dünyası'na hizmet etmiş, 478 yıl boyunca da İslam Medeniyeti'nin en önemli camilerinden biri olmuş, 1935'te müze yapılan ve kısa süre önce yeniden camiye dönüştürülen Ayasofya'yı, hem kilise hem de cami unsurlarıyla birlikte, tüm ayrıntılarıyla keşfediyoruz.. 

Ayasofya'dan sonra yemek molası veriyoruz..

 

Yemekten sonra turumuza devam ediyoruz ve yine bir mimari hazine olan Yerebatan Sarnıcı'nı geziyoruz.. Sonrasında Bizans İmparatorluğu'nda başkentten tüm mesafelerin ölçüldüğü Milion Taşı'nı, şehrin en eski sarnıçlarından biri olan Binbirdirek ya da orijinal adıyla Filoksenos Sarnıcı'nı, Ayasofya'nın önündeki Augustaion Meydanı'nı ve bugün Four Seasons Hotel'in hemen yanında yer alan, Bizans İmparatorluk Sarayı'nın ve Bizans Senatosu'nun kalıntıları ile Saray'ın dehlizlerini görüp Büyük Saray Mozaikleri Müzesi'ni ziyaret ediyoruz.. 5. ve 6. yüzyıllara tarihlenen ve dini ögeler yerine günlük konuları işleyen bu eşsiz saray mozaiklerini gördükten sonra biraz daha aşağı doğru yürüyüp 2. yüzyılda yapılmış Hipodrom'un Sphendone denen kısmını görüyoruz.. 

Daha sonra Sultanahmet Meydanı'na doğru yürüyüp Hipodrom'un ortasındaki Dikilitaşları ve Yılanlı Sütun'u ve en son da Alman Çeşmesi'ni görüp şimdi Venedik'teki San Marco Katedrali'nde olan atların bir zamanlar bulunduğu yerde 17:30 civarı turumuzu bitiriyoruz..

Ve bir başka turumuzda tekrar görüşmek üzere vedalaşıyoruz.. :)

Fiyat
Kişi başı tam: 400 TL

 

23 yaş ve altı öğrenci: 250 TL

 

11 yaş ve altı çocuklar: Ücretsiz


Fiyata Dahil Olan Hizmetler
 

Hakan Gürger tarafından, belirtilen programdaki rehberlik hizmeti

 

Dini yapılardaki bağışlar

 

Ses ve dinleme sistemi

 

KDV

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
 

Binbirdirek Sarnıcı giriş ücreti:

 

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi giriş ücreti:

Tam: 60 TL, öğretmenler, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü: ücretsiz

Müze Kart geçerli

 

Yerebatan Sarnıcı giriş ücreti:
(Müze Kart geçerli değil, tam: 50 TL, öğrenci-öğretmen: 20 TL, 65 yaş üstü: ücretsiz)

 

Öğle yemeği
 

Kişisel harcamalar

 

Notlar

 

Turumuz sabah 10:00'da Ayasofya Meydanı'nda, Hürrem Sultan Hamamı'nın tam karşısında bulunan Sebil Kafeterya'da başlayacak ve yaklaşık olarak Hipodrom'daki Alman Çeşmesi'nin önünde 17:30 civarı sona erecektir..

Buluşma yerimiz olan kafede, tur hakkındaki genel bilgileri dinlerken, dilerseniz çay-kahve içip tost gibi yiyecekler yiyebilirsiniz..

 

Ayasofya'ya gimek için bir süre kuyrukta beklemek gereklidir..

 

Tur sırasında Ayasofya'dan başka kuyrukta beklememizi gerektiren bir yer yoktur..

 

Ayasofya'nın üst katı ziyarete kapalıdır..
 

Göreceğimiz yerlerin bir kısmını dışarıdan, bir kısmını da içeri girerek ziyaret edeceğiz.. Kimisi için de, artık yerinde olmadığı için, "bir zamanlar buradaymış" diyeceğiz..

Katılımcı sayısı en fazla 60'tır.. Bu sayı +2, 3 olabilir..
 

Minimum katılımcı sayısı 10'dur.. Tur, minimum katılımcı sayısına ulaşılamadığı için yapılmazsa, kayıt yaptıran kişiler turdan önceki akşam saat 20:00'de turun iptali hakkında bilgilendirilir..
 

Olağanüstü ve mücbir sebeplerden dolayı tur iptal edilebilir, bu durum önceden bilgilendirilir..
 

Bu bir yürüyüş turu olduğu için aracımız yoktur.. Başlangıç yeri buluşma noktamızdır ve oraya tüm misafirlerimiz kendi imkanlarıyla gelmektedirler..
 

Bu tur sırasında her yerde fotoğraf çekilebilir..

Bu bir yürüyüş turu olduğu için mevsim koşullarına göre ayakkabı ve kıyafet seçmekte fayda vardır..

Dezenfekte edilmiş ses sistemi ve kulaklık verilecektir.. Dilerseniz kendi kulaklığınızı da kullanabilirsiniz..

 

Programımızda en az bir cami ziyareti (Ayasofya) vardır.. Kadın misafirlerimizin yanlarında bir başörtüsü getirmeleri rica edilir..

 

Ayasofya'da çıkardığınız ayakkabıları taşımak için yanınızda poşet getirebilirsiniz..

Öğle yemeği için Sultanahmet'in merkezinde bir saat serbest zaman verilecektir..

 

Yemek molası dışında bir kere kısa çay/kahve/dinlenme molası verilecektir..
 

Çocuklu aileler bu tura rahatlıkla çocuklarıyla katılabilirler.. 11 yaş ve altındaki çocuklar ücretsizdir..

Turumuzun genel güzergahı düz ve yokuş aşağı yürüyüş şeklinde olsa da, bazı kısımlarda merdiven çıkışları ve yokuş yukarı yürüyüş de bulunmaktadır..

Rezervasyon yapmak için lütfen Hakan Gürger'i arayınız veya mesaj gönderiniz: 0532 215 4496


Ödemeyi tur sırasında nakit olarak yapabilirsiniz.. Fatura, ertesi gün adresinize gönderilir..

Turlarımıza gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz.. :)

 

Sebil Kafeterya'ya Ulaşım

 

Sebil Kafeterya, Ayasofya Meydanı'nda, Ayasofya Türbelerinin hemen önünde ve Hürrem Sultan Hamamı'nın tam karşısındadır..

Buraya Sultanahmet tramvay durağında inerek kolayca ulaşabilirsiniz..

Anadolu yakasından vapur veya motor ile Eminönü'ne gelip oradan tramvaya binebilirsiniz.. 
Anadolu yakasından Marmaray ile Sirkeci'ye gelip oradan tramvaya binebilirsiniz..

Kendi aracınızla gelirseniz Sultanahmet Camii'nin hemen yanındaki otoparklardan birinde aracınızı park edebilirsiniz..

bottom of page